چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی- اخبار
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه جشنواره فارابی: هدف از برگزاری جشنواره استفاده از توانمندی های استادان برگزیده است

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/4/14 | 
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم گفت: هدف جشنواره معرفی و شناساندن گروه های علمی موفق به جامعه دینی و بهره مندی کشور از توانمندی های برگزیدگان در جهت تحولات علمی بزرگ کشور و جهان اسلام است. 
به گزارش ستادخبری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول علوم انسانی، حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، عبدالحسین کلانتری دبیر جشنواره و معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان عرصه علوم انسانی و اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار شد. 

 

کلانتری در ابتدای این مراسم در خصوص فرایند برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی با اهدافی همچون شناسایی استعدادهای برتر داخلی وخارجی، آثار و نظریه‌های برتر، طرح‌های جدید در شناسایی رشته‌های مختلف انسانی و اسلامی، تشویق و معرفی آثار برتر به جامعه علمی و نخبگانی، زمینه‌سازی برای ارتقاء و تامین و توسعه علوم انسانی بومی برگزار شده است.
وی ادامه داد: ایجاد انگیزه برای استعدادهای جوان آینده‌ساز کشور، ایجاد  شهامت عملی لازم جهت فعالیت نوآورانه، ورود فعالانه علوم انسانی در فرایند  برنامه‌ریزی و سیاستگذاری، کاربردی کردن علوم انسانی با  توان حل مسائل و مشکلات جامعه، آشناسازی جامعه ایران به خصوص جوانان جهان اسلام با یافته‌های حوزه‌های مختلف علوم انسانی اسلامی و بسترسازی برای حضور فعال علوم انسانی اسلامی ایران در طراز جهانی؛ سیزدهمین دوره خود را پشت‌سر می‌گذارد.
وی افزود: در بخش داخلی این دوره از جشنواره مجموعه آثار و تحقیقات حاصله در چهار قالب کتاب پژوهشی، طرح پژوهشی، رساله دکتری، پایان‌نامه کارشناسی ارشد در ۱۵ گروه علمی مورد بررسی اولیه و اجمالی قرار گرفتند و آثار شایسته داوری همه جانبه و تفصیلی برای داوران جشنواره ارسال شدند. در نهایت ۱۶ اثر و تحقیق دارای امتیاز بالاتر به عنوان آثار برتر در دو عرصه بزرگسال و جوان در دو رتبه برگزیده و شایسته تقدیر تعیین شدند.
دبیر جشنواره درباره اهم معیارهای این دوره از جشنواره بر مبنای انتخاب و آثار برتر عنوان کرد: مساله محور بودن تحقیق و اهمیت و ضرورت آن، بینارشته‌ای بودن تحقیق، انسجام درونی و محتوایی و قوت استدلال با شواهد کافی در ارائه نظریات، تمرکز تحقیق بر مسائل دینی و ضرورت های ایرانی و اسلامی به خصوص میزان ابداع و نوآوری تحقیق، تبدیل یافته های پژوهش به الگو و نظریه یا نظام در تحقیقات نظری و آثار بنیادی و راهکار معنوی و اجرایی در آثار کاربردی، از جمله این معیارها است.
کلانتری ادامه داد:‌ در بخش ویژه جشنواره ده تن از استادان مشهور به عنوان شخصیت پیشگام و پیشتاز علوم انسانی و اسلامی تعیین شدند.  دارا بودن سوابق علمی قوی و به ویژه نوآوری و نظریه پردازی، تاثیرگذاری علمی، آموزشی و پژوهشی در فضای دانشگاهی و حوزوی کشور،  تاثیرگذاری عملی و اجتماعی در مجامع نخبگی و شاگردپروری از جمله معیار انتخاب این شخصیت ها بود.
وی با بیان اینکه در سیزدهمین دوره جشنواره، نظریه پرداز برجسته بنا بر پیشنهاد هیات نظریه پرداز و مناظره با تایید شورای سیاستگذاری جشنواره مشخص شد، گفت:  در همین دوره از جشنواره انجمن علمی و نشریه علمی برتر بنا به پیشنهاد  معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات فناوری و معاونت پژوهشی حوزه های علمیه کشور با تایید شورای سیاستگذاری تعیین و انتخاب شدند.
کلانتری ادامه داد: در بخش بین‌الملل سیزدهمین دوره جشنواره ابتدا سوابق علمی و پژوهشی استادان و مربیان خارجی مربوط به سه دوره حوزه مطالعات اسلامی، ایران شناسی و علم دینی دریافت شد سپس با تشکیل شورای علمی بین الملل و کمیته بین الملل سوابق استادان مورد مطالعه قرار گرفت و نسبت به تعیین ده استاد و محقق خارجی برتر اقدام شد. از جمله معیارهای انتخاب استادان و محققان خارجی برتر دارا بودن سوابق علمی قوی، برجسته و نوآوری و نظریه پردازی تاثیرگذاری عملی آموزشی و پژوهشی در فضای دانشگاهی بین الملل بود. 
وی خاطرنشان کرد: افزون بر این دو مترجم برتر در زمینه ترجمه از عربی به فارسی و از ترجمه انگلیسی به فارسی با تصویب شورای سیاستگذاری جشنواره تعیین و انتخاب شدند.
کلانتری در پایان گفت: اعطای این جوایز با حضور وزیر علوم و تحقیقات نسبت به سال پیش معادل با جشنواره خوارزمی شده است، امید که بتواند  نقش کوچکی در شناساندن گروه های علمی موفق به جامعه دینی و تقدیری از آنها ایفا نمایند و شاهد بهره مندی کشور از توانمندی های آنان در جهت تحولات علمی بزرگ در کشور و جهان اسلام باشیم.

 
 
نشانی مطلب در وبگاه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی:
http://farabiaward.ir/find.php?item=1.95.381.fa
برگشت به اصل مطلب