سه شنبه 5 تیر 1403 |

پیام تسلیت رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی برای درگذشت استاد کریم مجتهدی؛ فیلسوف ایرانی

 | تاریخ ارسال: 1402/10/25 | 
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی فارابی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی، درگذشت استاد دکتر کریم مجتهدی را به جامعه علمی، شاگردان، دوستداران و خانواده ایشان تسلیت گفت. متن پیام به شرح زیر است : 


انا لله و انا الیه راجعون 
از خبر درگذشت استاد عزیزم جناب آقای دکتر کریم‌ مجتهدی بسیار اندوهناک شدم. دکتر مجتهدی از فلاسفه و غرب‌شناسان برجسته ایران بود که دهه‌های متوالی عمر گرانبهای خود را با همه توان، صرف پرورش شاگردان ممتاز، پژوهش و تألیف دهها کتاب گران‌سنگ و روشنگری‌های شجاعانه و ارزشمند کرد. استاد مجتهدی، فیلسوفی آزاداندیش و مستقل بود و هیچگاه در مسیر غربزدگی و نقطه مقابل آن، غرب‌ستیزی قرار نگرفت. قلب دکتر مجتهدی همواره برای ایران می‌تپید و بر لزوم حفظ سرمایه‌های ملی به ویژه زبان فارسی اصرار داشت. او در زندگی علمی تجسم بخش یک استاد پرانگیزه، دلسوز، سخت‌کوش، خدوم، آداب‌دان و منظم بود. استاد مجتهدی در حیات فردی خود نیز دلبستگی‌های دینی و معنوی داشت و اخلاق‌مداری را سرلوحه خویش قرار داده بود. اینجانب به عنوان یکی از شاگردان کوچک ایشان، ضمن تسلیت این مصیبت بزرگ خدمت جامعه علمی، شاگردان، دوست‌داران و خانواده آن فقید سعید، از خدای متعال برای ایشان مغفرت و رحمت واسعه‌ الهی و علوّ درجات مسئلت دارم. 
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
رضا غلامی 
۲۵ دی ماه ۱۴۰۲


شایان ذکر است : دکتر کریم مجتهدی در چهارمین جشنواره بین‌المللی فارابی به عنوان پیشکسوت علوم انسانی ایران برگزیده شده بود. پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی در همایش علمی «کریم مجتهدی؛ فیلسوف ایرانی» که سه‌شنبه ۲۳ خردادماه در تالار فارابی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران برگزار شد به بازخوانی اندیشه ها و آثار ایشان برگزار کرد.
دکتر کریم مجتهدی، از استادان به نام فلسفه و از چهره‌های ماندگار ایران، متولد دهم شهریور ۱۳۰۹ در تبریز بود. «افکار کانت»، «آشنایی ایرانیان با فلسفه‌های جدید غرب» ، «فلسفه در قرون وسطی»، «فلسفه تاریخ»، «دکارت و فلسفه او» و «پدیدارشناسی روح بر حسب نظر هگل» برخی از آثار این متفکر ایرانی بود.

 

دفعات مشاهده: 444 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق