یکشنبه 5 تیر 1401 |

در نشست خبری مطرح شد: 24 بهمن ماه آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی برگزار می شود

 | تاریخ ارسال: 1395/11/19 | 

نشست خبری هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور دکتر سیدضیاء هاشمی، دبیر جشنواره و دکتر حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی (محل دبیرخانه جشنواره) برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع‌ رسانی و تبلیغات دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی، در ابتدای این نشست میرزایی از برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره در روز 24 بهمن ماه با معرفی 33 محقق برجسته برگزار می شود.

وی افزود: این دوره از جشنواره با تغییری جدی در دریافت آثار آغاز شد؛ چراکه آثار این دوره با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شد.

رئیس دبیرخانه با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره در بخش های طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب بودند، ادامه داد: در این دوره طرح های پژوهشی خاتمه یافته، رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.

میرزایی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره ها داشتیم، یادآور شد: در بخش بین ‌الملل نیز با ایجاد کمیته ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اینکه در بخش بین الملل، هفت نفر انتخاب شده است، اضافه کرد: در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 برگزیده معرفی خواهند شد. در بخش بزرگسالان پنج برگزیده، چهار شایسته تقدیر، در بخش جوان چهار برگزیده و چهار شایسته تقدیر معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، شخصیت های برتر، مترجمان، نظریه پردازان، انجمن برتر و نشریه برتر معرفی خواهند شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: در بخش بین الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام ‌شناسی و ایران شناسان بوده اند و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک بوده اند.

میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می شود.

در ادامه نشست، معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بیش از نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه علوم انسانی فعال هستند، گفت: علوم انسانی در ارتقای فرهنگ در پیشرفت کشورها نقش مهمی دارد؛ از این رو جشنواره فارابی این هدف را دنبال می کند.

دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری امروز با تاکید بر اینکه هشتمین دوره جشنواره فارابی با استقبال زیادی از سوی اساتید مواجه بوده است، افزود: این امر نشان دهنده جایگاه رفیع این جشنواره است.

هاشمی، جشنواره فارابی را عرصه‌ای برای معرفی برگزیدگان توصیف کرد و یادآور شد: امروز این جشنواره به بلوغ رسیده است؛ از این رو شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی به این نتیجه رسیده است که باید تعداد منتخبان را محدود کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس از 12 گروه علمی یک نفر برگزیده علمی و یا شایسته تقدیر در بخش‌های بزرگسال و جوان انتخاب خواهد شد.

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین خاطرنشان کرد: نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه‌های علوم انسانی فعال هستند؛ ضمن آنکه بیش از نیمی از نشریات در حوزه علوم انسانی و اسلامی و در راستای ارتقای فرهنگ و پیشرفت کشور نقش ‌آفرینی می کنند.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره فارابی در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده است، ادامه داد: جشنواره فارابی بستری برای معرفی آثار و دانشمندان برتر است که غالباً متواضعانه از معرفی خود پرهیز می کنند.

وی با بیان اینکه  مراسم اختتامیه این جشنواره در روز یک شنبه 24 بهمن ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود، گفت: برای حضور در این مراسم از رئیس جمهور دعوت به عمل آمده است.


کلیدواژه ها: حسین میرزایی | ایسسکو | یونسکو | کمیته بین الملل | جشنواره فارابی | جشنواره بین المللی | سیدضیاء هاشمی |

دفعات مشاهده: 9303 بار   |   دفعات چاپ: 217 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق