سه شنبه 8 فروردین 1402 |

شبکه نخبگان علوم انسانی

معرفی

جشنواره بین‌المللی فارابی به‌عنوان بزرگترین جایزه علوم انسانی در ایران و ارتباط گسترده با ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان خارج از کشور و همچنین به پشتوانه برگزاری هفت دوره جشنواره در سال‌های پیشین و شناسایی طیف گسترده‌ای از استادان و محققان و ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان داخلی و خارجی، با هدف «اعتباربخشی به علوم انسانی و اسلامی» و «افزایش تعاملات بین برگزیدگان دوره‌های مختلف جشنواره»، در تابستان سال 1395، شبکه نخبگان علوم انسانی را راه‌اندازی کرده است.

از آنجا که اجتماع سازمند برگزیدگان و مفاخر علوم انسانی، پس از اعطای جوایز می‌تواند به‌عنوان پشتوانه‌ای قدرتمند برای تعیین سازوکارهای تحول و توسعه علوم انسانی و تحلیل حال و آینده علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که جشنواره بین‌المللی فارابی به پشتوانه بخش بین‌المللی (خارجی) خود می‌تواند ارتباط میان اندیشمندان داخلی را با اندیشمندان و محققان خارجی برقرار کند و تعامل میان حوزه علمی داخل و خارج از کشور را برقرار نماید، لذا دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی درصدد برآمد این مهم را از طریق تأسیس مرکزی با عنوان «شبکه نخبگان علوم انسانی» محقق سازد.

شبکه نخبگان علوم انسانی درصدد است ضمن مرتبط ساختن مفاخر و برگزیدگان دوره‌های پیشین جشنواره با دیگر استادان و محققان بزرگسال و جوان حوزه علوم انسانی، بزرگترین اجتماع علوم انسانی در کشور را تشکیل دهد. این اجتماع علمی‌ می‌تواند پشتوانه مناسبی برای توسعه و تعیین مسیر آتی کاروان علوم انسانی در ایران باشد تا بدین طریق، هم برگزیدگان دوره‌های پیشین جشنواره را در یک اجتماع علمی گسترده ساماندهی کند و از دیدگاه‌ها و آراء آن بزرگان برای تقویت جایزه فارابی و فرایند انتخاب آثار شایسته تقدیر سود جوید و هم مبنایی برای اتخاذ تصمیم‌های مهم در حوزه علوم انسانی و ارتباط ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان داخل و خارج از کشور را  فراهم آورد.

ارتباط میان شبکه نخبگان علوم انسانی و سایر محافلی که به انحاء مختلف به گسترش علوم انسانی و اسلامی در ایران مبادرت می‌ورزند و استفاده از قابلیت‌های نهادها و محافل مذکور برای تقویت جشنواره بین‌المللی فارابی و ارتباط میان آن‌ها و اجتماع علمی گسترده برگزیدگان جشنواره فارابی یکی دیگر از اهدافی است که شبکه نخبگان علوم انسانی در صدد نیل به آن است.

نشست های علمی

برگزاری سلسله جلسات علمی در شبکه نخبگان جشنواره بین المللی فارابی از تیرماه سال 1395 شروع شده است. از جمله اهداف این نشست‌ها، مشارکت دادن نظرات صاحب‌نظران، اندیشمندان حوزه علوم انسانی و اسلامی است تا با فرآهم آوری بستری مناسب برای متفکران و صاحب نظران عرصه «علوم انسانی» تا با ارائه نظرات در محیطی عالمانه و نقادانه، مسیر بحث، تبادل نظر و تضارب آرا ارتقاء یابد. در ادامه به بررسی جلسات برگزار شده پرداخته می‌شود

ردیف

عنوان نشست

تاریخ برگزاری

وضعیت

1

گفتگو با دکتر مهدی محقق، برگزیده جشنواره فارابی در برنامه پرسه روزگار (شبکه 4 سیما)

آذر 1395

پخش

2

گفتگو با استاد عبدالله انوار، برگزیده جشنواره فارابی در برنامه پرسه روزگار (شبکه 4 سیما)- بخش اول

دی 1395

پخش

3

گفتگو با استاد عبدالله انوار، برگزیده جشنواره فارابی در برنامه پرسه روزگار (شبکه 4 سیما)

دی 1395

پخش

4

گفتگو با دکتر مصطفی محقق داماد، برگزیده جشنواره فارابی در برنامه پرسه روزگار (شبکه 4 سیما)

دی 1395

پخش

5

گفتگو با استاد عبدالله انوار، برگزیده جشنواره فارابی در برنامه پرسه روزگار (شبکه 4 سیما) – بخش دوم

بهمن 1395

پخش


دفعات مشاهده: 22098 بار   |   دفعات چاپ: 891 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق