سه شنبه 24 فروردین 1400 |

مهلت ارسال آثار هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی تا پایان تیر ماه است

 | تاریخ ارسال: 1395/2/28 | 

رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی از آغاز فراخوان هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی خبر داد و گفت: در این دوره از جشنواره بر اساس پیش‌بینی ها به حداکثر 35 نفر از برگزیدگان جوایزی اعطا می شود.

به گزارش واحد اطلاع‌رسانی و تبلیغات هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، دکتر حسین میرزایی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری هفت دوره جشنواره بین المللی فارابی افزود: در حال حاضر در آستانه هشتمین دوره برگزاری این جشنواره قرار داریم و اقدامات برای اجرای این جشنواره با تصویب هیات وزیران و شورای سیاست گذاری جشنواره از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است.

وی با بیان این که از روز شنبه، اول خرداد ماه فراخوان دریافت آثار در حوزه علوم انسانی در این جشنواره آغاز می‌شود، ادامه داد: مهلت ارسال آثار از سوی اساتید، محققان و دانشجویان حوزه علوم انسانی تا 31 تیر ماه امسال تعیین شده است.

میرزایی با اشاره به ویژگی های برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره تمام آثار اعم از طرح های پژوهشی، رساله های دکتری و پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد به صورت دیجیتال و از طریق سامانه الکترونیکی جشنواره دریافت می شوند.

وی در خصوص دریافت آثار در حوزه کتاب خاطرنشان کرد: از آنجایی که فایل کتاب در اختیار مولفان قرار ندارد، از این رو از این دسته از افراد پس از ثبت نام و بارگذاری فهرست و جلد کتاب خود در سامانه جشنواره، خواسته شده است تا اصل کتاب را به دبیرخانه ارسال کنند.

رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان این که این جشنواره از سوی وزارت علوم و با مشارکت آیسسکو و بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود، اضافه کرد: رییس این جشنواره، وزیر علوم و دبیر آن معاون فرهنگی وزیر علوم است و دبیرخانه آن نیز در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی مستقر است.

وی این جشنواره را شامل دو بخش اصلی (اساتید) و جوان (محققان کمتر از 35 سال) دانست و خاطرنشان کرد: ‌در این دوره از جشنواره برگزیدگان در بخش های مترجم برتر، پژوهشگر پیشکسوت علوم انسانی، شخصیت های پیشرو در حوزه علوم انسانی که مرحوم شده اند، اما همچنان آثار و فعالیت های آنها قابل توجه است، فصلنامه علمی پژوهشی برترو انجمن علمی برتر معرفی خواهند شد.

میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره توجه بیشتری در بخش بین الملل شده است، تصریح کرد: از این رو در بخش بین الملل به ویژه در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی آثار محققان دریافت می شود، ضمن آنکه با رایزنی هایی که با مراکز تحقیقاتی بین المللی و معاونت بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی انجام شد، درصدد هستیم تا آثار بین المللی بیشتری را دریافت و بررسی نماییم.

رییس دبیرخانه با اشاره به نحوه داوری آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره فارابی خاطرنشان کرد: در این جشنواره آثار ارسالی در حوزه های زبان و ادبیات، تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، حقوق، علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی، فلسفه کلام، اخلاق، ادیان و عرفان، فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، مطالعات هنر و زیبایی شناسی، فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند.

به گفته وی، آثار دریافتی در هشتمین دوره جشنواره فارابی باید در بازه زمانی فروردین 91 تا پایان اسفند ماه سال 94 باشند.

میرزایی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره همچنین درصدد هستیم تا شبکه نخبگان علوم انسانی کشور را راه اندازی کند.

میرزایی موضوع جشنواره فارابی را تحقیقات برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی ذکر کرد و یادآور شد: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار و نظریه‌های برتر و تشویق برای تولید، تقویت و بومی سازی علوم انسانی در ایران و جهان برگزار می شود.

رییس دبیرخانه با اشاره به تعداد برگزیدگان این دوره از جشنواره توضیح داد: بر اساس سیاست گذاری‌های اولیه این جشنواره، قرار است در اختتامیه آن، که در هفته پژوهش در آذر ماه برگزار می‌شود، از حداکثر 35 اثر برگزیده در بخش‌های مختلف تقدیر به عمل آید.


دفعات مشاهده: 10533 بار   |   دفعات چاپ: 266 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق