پنجشنبه 17 آذر 1401 |

از ایران‌شناس گرجستانی برگزیده یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی تجلیل شد

 | تاریخ ارسال: 1399/12/27 | 
مراسم تجلیل و اهدای لوح تقدیر، تندیس و جوایز یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی به دکتر گریگول برادزه، ایران‌شناس برجسته گرجی در محل سفارت جمهوری اسلامی در تفلیس برگزار شد.
به گزارش دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی با توجه به این که به دلیل پاندمی کرونا امکان حضور برگزیدگان بخش بین‌الملل یازدهمین جشنواره فارابی در مراسم اختتامیه جشنواره وجود نداشت، مراسم اعطای جایزه به دکتر گریگول برادزه، برگزیده گرجستانی جشنواره روز سه شنبه ۲۶ اسفندماه با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران و رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی در محل سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در تفلیس برگزار شد.
 
در این مراسم که با حضور آنلاین (برخط) جمعی از ایران‌شناسان برجسته گرجستان و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اکبر قاسمی علی آبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان طی سخنانی با تقدیر از خدمات برجسته ایران‌شناسان گرجی به فرهنگ ایرانی و تاکید بر گسترش تعامل و ارتباط اندیشمندان و فرهیختگان دو کشور اظهار داشت: به منظور گسترش و تعمیق ارتباط با ایران‌شناسان گرجستانی، هر سه ماه نشست‌هایی با حضور ایران‌شناسان محترم به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس برگزار خواهد شد.
وی با تجلیل از جایگاه علمی و خدمات دکتر برادزه در حوزه ایران‌شناسی و پژوهش‌های گسترده این اندیشمند گرجی در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران پس از اسلام گفت: بسیار خرسندم که در چارچوب سپاسگذاری و تقدیر از این شخصیت فرهیخته و اندیشمند و خدمات بسیار شایان توجه و ارزشمند ایشان توفیق میزبانی ایشان در سفارت جمهوری اسلامی را پیدا کردیم و امیدوارم بتوانیم از وجود این شخصیت ارزشمند در مجامع و مناظر مختلف استفاده کنیم.
 دکتر حسین میرزائی، رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی هم که به صورت برخط در این مراسم حضور یافته بود با ابراز تأسف از این که به دلیل پاندمی کرونا، امکان میزبانی و دیدار حضوری با دکتر برادزه در ایران فراهم نشده است، اظهار داشت: می‌دانیم که بین موضوع شناخت و شناسنده، تعلق خاطر و رابطه ای عاطفی شکل می‌گیرد و می‌دانیم که اغلب ایران‌شناسان علاوه بر این که ایران‌شناس هستند، ایران را هم دوست دارند و به فرهنگ و تمدن ایران تعلق خاطر دارند. دکتر برادزه که به دلیل جمیع آثار و خدمات ارزشمندشان در بخش بین‌الملل یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی برگزیده شده‌اند از حدود نیم قرن پیش در حوزه ایران شناسی، صاحب کرسی هستند و در زمینه تاریخ و جغرافیای ایران و اسناد زبان فارسی در دانشگاه تفلیس و دانشگاه های دیگر مشغول به تدریس هستند.
 

وی با اشاره به زمینه‌های تحقیقاتی این ایران‌شناس برجسته که فرهنگ و تاریخ دوره اسلامی ایران، تاریخ روابط ایران و گرجستان، تاریخ ادبیات فارسی و هنر اسلامی، فرهنگ و هنر اسلامی، سکه شناسی، کتیبه شناسی و بررسی متون و اسناد تاریخی فارسی است، اظهار داشت: نام و یاد دکتر برادزه به عنوان یک ایران‌شناس برجسته همواره در ایران بوده و هست. باز هم از این که نتوانستیم در تهران در خدمت ایشان باشیم عذرخواهی می‌کنم و همچنین فرصت این که در تفلیس خدمت ایشان برسم را هم نیافتم خسرانی برای من است.
دکتر میرزائی با تشکر از سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و همکاران ایشان که زمینه برگزاری این مراسم و اعطای جوایز جشنواره فارابی به دکتر برادزه را فراهم کرده اند برای وی و تمامی ایران‌شناسان آرزوی سلامتی کرد و در پایان درگذشت همسر دکتر برادزه را نیز به وی تسلیت گفت.
وی گفت: به قول ایرانی‌ها پشت هر مرد موفق یک زن باگذشت و ایثارگر است و قطعا موفقیت‌های دکتر برادزه هم مرهون حمایت‌های عاطفی و شرایطی است که همسر ایشان برایشان فراهم کرده‌اند. لذا نام و یاد همسر ایشان را هم در این مراسم گرامی می‌داریم و قدردان نقششان در این حوزه هستیم.
در ادامه این مراسم، لوح تقدیر جشنواره بین المللی فارابی که به امضای رئیس جمهوری اسلامی ایران رسیده، لوح تقدیر دفتر منطقه­ ای آیسسکو و کمیسیون ملی یونسکو، تندیس و دیگر هدایای جشنواره توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران به دکتر برادزه اعطا شد.
دکتر گریگول برادزه هم با تشکر از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از لطف و توجه همه شما یک دنیا سپاسگذارم. دریافت لوح تقدیر رئیس جمهور و کسب جایزه بین المللی فارابی برای این بنده باعث افتخاری بزرگ است. من ۷۸ سال دارم و حدود ۶۰ سال در رشته ایران شناسی فعالیت علمی پژوهشی دارم و تاریخ و فرهنگ ایران دوران اسلامی و روابط ایران و گرجستان را مورد مطالعه قرار می­‌دهم.
وی خاطرنشان کرد: ایران شناسی برای من ایران دوستی است. همواره دوستدار فرهنگ و تمدن بزرگ اسلامی و دوست ملت شریف ایران بوده، هستم و خواهم بود. من عضو کوچکی از مکتب ایران شناسی گرجستان هستم و این جایزه نیز به این مکتب شهیر تعلق دارد و استادانی که شاگرد آنها بوده و خواهم بود. در پایان با تبریک عید نوروز، سلامت و تندرستی و شادی و توفیقات روزافزون همگان را از خداوند خواهانم.
برادزه در پایان یک جلد از کتاب تازه انستیتو شرق شناسی گرجستان را که به مناسبت شصتمین سال تاسیس انستیتو منتشر شده به سفیر جمهوری اسلامی ایران اهدا کرد.

دفعات مشاهده: 6516 بار   |   دفعات چاپ: 321 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق