پنجشنبه 17 آذر 1401 |

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی تأکید کرد:

 | تاریخ ارسال: 1399/5/28 | 
گذر از چالش‌ها، معطوف به تدوین بسته‌های سیاستی در حوزه علوم انسانی باشد. 
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی که روز دوشنبه ۲۷ مرداد در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای کاهش مشکلات و نگرانی‌ها در کشور باید معطوف به تدوین بسته‌های سیاستی دقیق و مناسب از سوی اندیشمندان حوزه علوم انسانی باشد، گفت: جشنواره بین المللی فارابی تمام تلاش خود را به کار برده تا در حفظ استقلال علمی پیشتاز بماند.
دکتر منصور غلامی، شناسایی و حمایت از اساتید، اندیشمندان و محققان حوزه علوم انسانی را توفیقی ارزشمند دانست و گفت: حوزه تخصصی علوم انسانی در جشنواره بین­ المللی فارابی ایجاب می‌کند تا ما در زمینه‌های مختلف این حوزه، به توجه و شناخت هرچه بیشتر اساتید و اندیشمندان همت بگماریم. این توفیقی است که در این ۱۱ دوره نصیب ما شده است؛ هر چند دریای بزرگی از دانش و علم در حوزه علوم انسانی وجود دارد که بسیاری از غواصان ژرف‌نگر این حوزه در آن تلاش می‌کنند و شاید ما فقط توفیق معرفی بخش محدودی از این عزیزان را داشتیم.
وی افزود: طبعاً راه‌اندازی و حمایت از تداوم برگزاری رویدادهای باشکوهی مانند جشنواره فارابی برای تحقق اهداف مهمی چون شناسایی و تقدیر از پژوهشگران برتر علوم انسانی، ترغیب و تشویق استعدادهای جوان برای تحصیل در این حوزه، تبیین کارکرد و نقش خطیر علوم انسانی در فرآیند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ملی از طریق شناخت مسائل جامعه، بخش قابل توجهی از این حرکت است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: همچنین این امید و انتظار وجود دارد که از طریق عرضه تصویری واقعی از تولیدات علوم انسانی و اسلامی در کشور و زمینه‌سازی رشد علمی، ثمرات آن بیش از پیش نصیب جامعه شود. از این رو، از تمامی نهادها و بخش‌هایی که ما را در برگزاری این رویداد بین‌المللی حمایت کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.
وی با بیان اینکه در روند برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی، تعداد زیادی از اساتید برجسته کشور و انجمن‌های علمی معتبر در فرایندهای علمی و اجرایی همکاری نزدیک داشتند، اظهار داشت: با عنایت به چنین ظرفیت ارجمندی، من و همکارانم در مجموعه وزارت علوم، همیشه خود را موظف به حمایت از هرگونه فعالیت و حرکتی دانسته‌ایم که سبب دلگرمی و نشاط جامعه علمی کشور می‌شود.
دکتر غلامی در ادامه تاکید کرد: تحقق اهدافی که جامعه ایران معاصر مهم می‌داند، نیازمند راهنمایی محققان ایرانی و اسلامی است که این امر به استقلال نهادهای علمی بستگی دارد. در واقع هرگاه شکوفایی و پیشرفتی صورت گرفته، پیش از آن اندیشمندان و نویسندگانی بودند که با تفکر مستقل و توجه ظریف به رویدادهای اطراف خود، قلم زدند لذا هر فعالیتی با نگاه اندیشمندان امکان ظهور و بروز پیدا می‌کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه جشنواره فارابی تمام تلاش خود را به کار برده تا پیشتاز حفظ استقلال علمی بماند و سهم خود را در معرفی اساتید، نخبگان و دانشمندان در این حوزه ایفا کند، گفت: بررسی نتیجه این جشنواره به نوعی پایش منظم علوم انسانی و اسلامی و برآوردی از وضعیت آن به شمار می‌رود و بیانگر آن است که باید به کیفیت آثار علمی در همه حوزه‌ها بخصوص علوم انسانی توجه بیشتری داشته باشیم.
وی افزود: برنامه‌ریزی برای کاهش مشکلات و نگرانی‌ها باید معطوف به تدوین بسته‌های سیاستی دقیق و مناسب در زمینه پاسداشت زبان فارسی و رعایت اخلاق در پژوهش باشد که همه در حفظ استقلال علمی دانشگاه‌ها ریشه دارد.
دکتر غلامی با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام در راستای حفظ استقلال مراکز علمی، تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی - اسلامی و گسترش تعاملات علمی است، خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر جشنواره فارابی باید منعکس‌کننده همه نظرات در حوزه علوم انسانی باشد و با بهره‌مندی از توانایی‌های انجمن‌های علمی، ایجاد یک شبکه فعال از نخبگان صاحب نام و میزان نقش آفرینی این بخش از جامعه علمی کشور را افزایش دهد و فضای مناسبی را برای گفت‌وگو درمورد مهم‌ترین مسائل فراهم آورد و به پیوند خوردن پژوهش و مسائل و دغدغه‌های اجتماعی کمک کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به شرایط کنونی جهان و شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه‌های گذشته شیوع این بیماری جنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی را متأثر کرده و لذا بیش از گذشته، نقش مهم علوم انسانی برای گذر کم هزینه از این بحران احساس می‌شود. مسائلی چون تحولات سبک زندگی، حفاظت از محیط زیست و سیاست‌گذاری علمی از مواردی است که پژوهشگران این حوزه با تکیه بر تجربیات ملی و جهانی، می‌توانند آموزش عالی کشور را در شرایط فعلی مساعدت کنند.
وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به این که این نوع از جشنواره‌ها هرسال سبب ایجاد ارتباط بیشتر جامعه علمی کشور با اساتید و صاحب‌نظران علوم مختلف در دنیا باشد از همه دست اندرکاران برگزاری هرچه بهتر این جشنواره طی دوره­ های مختلف تشکر کرد.

جشنواره بین المللی فارابی این فرهنگ غنی کشور را به دنیا معرفی کند.

همچنین در این آیین دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی سخنانی کوتاه گفت: امیدوارم جشنواره بین المللی فارابی بتواند این فرهنگ غنی کشور را به دنیا معرفی کند. وی خاطرنشان کرد با وجود این سابقه درخشان، متاسفانه در زمینه انتشارات علوم انسانی در دنیا امروزه رتبه قابل قبولی نداریم. یکی از نکاتی که بایستی توجه جدی به آن داشته باشیم مسئله انتشار و معرفی آثار تولید شده علوم انسانی در کشور به دیگر جوامع باشیم.
دکتر ستاری با اشاره به شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا ویروس در کشور، افزود: در چنین شرایط خاصی نیاز است تا با همکاری یکدیگر از محققان به ویژه در حوزه علوم انسانی حمایت کنیم.
 
جشنواره بین­ المللی فارابی باید نقش علوم انسانی را در حل مسائل کشور و پیشبرد آن تبیین کند.
دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم با بیان اینکه جشنواره فارابی باید نقش علوم انسانی را در حل مسائل کشور و پیشبرد آن تبیین کند، گفت: علوم انسانی در کشور ما به نوسازی و بازسازی نیاز دارد.
وی انتخاب نام فارابی برای این جشنواره را شایسته دانست و گفت: این عنوان باعث می ­شود جوانان ما بدانند وارث فرهنگ و تمدنی هستیم که بزرگانی مانند ابونصر فارابی را در خود پرورش داده است.

دکتر حداد عادل تاکید کرد: علوم انسانی نزد ما سنت و سابقه دارد و این جشنواره باید پیامی به جامعه و مسئولان کشور باشد که مشکلات کشور بدون استمداد از علوم انسانی قابل حل نیست.
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: چنین تصور می ­شود که مسائل کشور فقط به دست مهندسان و پزشکان قابل حل بوده و برای علوم انسانی کمتر شأن کاربردی و گره‌ گشایی در اداره کشور متصور است.
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی باید نقش علوم انسانی را در حل مسائل کشور و پیشبرد آن توضیح دهد و تبیین کند، گفت: علوم انسانی در کشور ما به نوسازی و بازسازی نیاز دارد. در عین حال که باید از تجربه­ های جهان استفاده کنیم و سر ستیزه با حقیقت و منطق نداشته باشیم، باید اصالت خود را حفظ کرده و از تقلید کورکورانه بپرهیزیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نظر به چنین  اصلی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اراده­ای برای تحول و ارتقاء علوم انسانی پدید آمد که نتیجه آن تشکیل شورای تحول علوم انسانی بود که از ۱۰ سال پیش تاکنون زیر نظر وزارت علوم فعالیت می ­کند و امید است تلاش شورای تحول برای روز آمدسازی، کارآمدی، بومی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی که چهار هدف مشخص در این تحول است، به ثمر نشیند.
 
لازم به ذکر است مراسم مذکور به صورت حضوری و مجازی برگزار شده و از تارنماهای جشنواره و وزارت علوم به صورت زنده پخش شده است.

دفعات مشاهده: 6273 بار   |   دفعات چاپ: 318 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق