پنجشنبه 17 آذر 1401 |

معاون اول رئیس جمهور در اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی: امروز کشور به علوم انسانی و اجتماعی نیاز مبرم دارد

 | تاریخ ارسال: 1397/11/7 | 

به گزارش دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی فارابی، دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور صبح امروز یکشنبه هفتم بهمن‌ماه در دهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و افزود: انتظار ما مدیران و سیاست گذاران از نهادهای علمی و دانشگاهی کشور این است که به دولتمردان و شهروندان در فهم مسایل و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات کمک بیشتری کنند.
معاون اول رئیس جمهور فهم صحیح مسایل را پیش نیاز هر اقدامی دانست و خاطرنشان کرد: اگر آگاهی دقیق و درستی نسبت به مسایل پیدا نکنیم و ندانیم که مشکل اصلی کجاست، راهکارها ما را به مقصد مورد نظر نمی رسانند و در این مسیر نقش دانشمندان، متفکرین و محققان علوم انسانی و اجتماعی بیش از سایر رشته های علمی است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه دراز و دشواری را پشت سر گذاشته ایم و از گردنه های سختی عبور کرده ایم، تصریح کرد: اگر نگاهی به گذشته بیندازیم و مروری گذرا نسبت به حوادث ایران و جهان داشته باشیم، می بینیم که بسیاری از مقاطع، مقاطعی استثنایی در تاریخ کشور بوده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ما جنگی هشت ساله را تحمل کردیم و جنگ بزرگ خلیج فارس علیه عراق را دیدیم و جنگ افغانستان توسط ناتو، آمریکا و کشورهای دیگر را شاهد بودیم که آثار این جنگ ها همچنان پابرجا و قابل مشاهده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به حضور گروه های تروریستی و خشن که در منطقه به دنبال معرفی چهره نادرستی از اسلام هستند، تصریح کرد: این گروه ها به دنبال کشتار و قتل عام مردم در کشورهای منطقه به خصوص عراق و سوریه هستند و اگر ایران دست به کار نمی شد امروز گروه تروریستی داعش در منطقه حکومت و دولت داشت.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، افق گشایی و ابهام زدایی نسبت به آینده کشور را یک ضرورت و نیاز مهم برای ایران دانست و اظهار داشت: باید به کمک تفکر علمی و تدبیر و اراده سیاسی و احساس مسئولیت اخلاقی، نگرانی نسبت به آینده را در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کاهش دهیم.
دکتر جهانگیری افزود: آمریکایی ها در جنگ اقتصادی اخیر که علیه ملت ایران آغاز کردند، همزمان جنگ رسانه ای و روانی را نیز علیه ایران شروع کردند و مهمترین هدف آنها این است که آینده را برای ملت ایران و بخصوص نسل جوان کشور آینده ای مبهم جلوه دهند.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: آنها می خواهند تردید و نگرانی نسبت به آینده را در کشور تشدید کنند، بنابراین ما باید تلاش گسترده ای انجام دهیم که نسبت به آینده ابهام زدایی کنیم تا افق های جدیدی پیش روی ملت ایران گشوده شود.
دکتر جهانگیری گفت: زمان، زمان گفتگو و بالا بردن اعتماد به یکدیگر، اعتماد به خود و اعتماد به نظام است. مهمترین سرمایه ای که برای عبور از مشکلات در اختیار کشور قرار دارد سرمایه اجتماعی است و این سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت و قرائتی از دین بود که امام خمینی رحمت الله از اسلام ارائه کرد که حکومت مبتنی و برآمده از اراده ملت است و مردم در حکومت نقش اول و تعیین کننده دارند.
وی با تأکید بر اینکه دولت برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور دست نیاز به سوی متفکرین، دانشمندان و صاحب نظران دراز کرده است گفت: دانشگاهیان و صاحب نظران بیش از دولتمردان می توانند در ترمیم و بازسازی سرمایه اجتماعی کشور ایفای نقش کنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: برای بالا بردن اعتماد به آینده و ارتقاء امید اجتماعی باید در رویکردها و رفتارها و ساختارهای حکمروایی اصلاحات انجام شود. اگر به دنبال حفظ ایران و نظام هستیم آنجا که نیاز است باید رویکردها، رفتارها و ساختارها اصلاح شوند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه گفتگو میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف آغاز شده است، خاطرنشان کرد: از سال گذشته تلاش کردم موضوع گفتگوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه مطرح کنم چرا که راه عبور از تنگناها را در گفتگوی ملی می دانم.
وی افزود: در جلساتی که با دانشگاهیان و صاحب نظران داشتم، بخشی از چالش های کشور مطرح شد و خوشه های مشورتی و کارگروه های مختلف برای یافتن راهکارها شکل گرفت و گفتگوهای خوبی میان دولت و دانشگاه انجام شد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در مقطع فعلی به شدت نیازمند همدلی و همزبانی هستیم گفت: امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت تاریخی و مهمی برعهده دارند و پیش نیاز هر اقدام این است که همه نهادها در چارچوب وظایفی که قانون اساسی تعیین کرده عمل کنند.
وی خاطرنشان ساخت: دولت، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و وظایفشان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و کشور می گیرند باید پاسخگو باشند.
معاون اول رییس جمهوری با مهم دانستن نگاه نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور، یادآور شد؛ عبور از مسایل پیچیده پیش روی کشور در شرایط کنونی درصورتی محقق خواهد شد که مردم به صحنه بیایند.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: امروز در مقطعی قرار داریم که به شدت نیازمند گفتگو میان نخبگان و حکومت و نیز گفتگو میان مردم و حکومت هستیم و حتی اگر مردم اعتراضی نسبت به شرایط دارند، باید اعتراض آنها شنیده شود زیرا تنها در صورتی که مردم در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از مشکلات و تنگناها عبور کنیم.
معاون اول رئیس جمهور نقش نخبگان جامعه را در گفتگو میان حکومت و مردم نقشی پراهمیت توصیف و خاطرنشان کرد: این گفتگوها الزاماتی دارد که ما باید به این الزامات پایبند باشیم.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد صاحبنظران، متفکرین و اندیشمندان در رشته های علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را به درستی درک کنند و به درک دیگران از این شرایط نیز کمک کنند.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم با تأکید بر اهمیت توان علمی دانشگاه های کشور در حل مشکلات گفت: مشارکت دانشگاه ها در برنامه های مختلف می تواند به روند توسعه و برون رفت از مسایل جامعه کمک موثری داشته باشد.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از نفرات برگزیده این جشنواره قدردانی شد.


دفعات مشاهده: 13237 بار   |   دفعات چاپ: 358 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق